Forenzičko računovodstvo

Profesionalne knjigovodstvene usluge i inovativno online knjigovodstvo

Šta je forenzičko računovodstvo?

Forenzičko računovodstvo je jedna od oblasti računovodstva koja ima za cilj uspešno suprostavljane prevarama i kriminalnim aktivnostima. Kao takvo podrazumeva ispitivanje i tumačenje dokaza I činjenica. Forenzičko računovodstvo zahteva interdisciplinarni pristup složenim problemima kroz primenu svih računovodstvenih, revizorskih, analitičkih, istražiteljskih I drugih veština I znanja u razjašnjavanju odnosa, činjenica I ekonomskih transakcija .

Forenzičke računovođe imaju za cilj da sagledaju i razjasne složene finansijske transakcije, obrade kompleksnu dokumentaciju, analiziraju tokove novca i elektronske transakcije i da na osnovu toga prepoznaju prevarne radnje. Takođe jedan od važnih zadataka forenzičko računovodstvo je orijentisanost na prevenciju prevara.
Forenzička revizija može da otkrije: Finansijske prevare. Prevare povezane sa stečajem. Prevare vezane za utaju poreza. Prevare sa procenom vrednosti, Prevare iz odnosa sa kupcima i dobavljačima, Prevare sa nabavkama, Prevare u vezi zaliha I skaldištenja, Prevare kod isplata zarada, Prevare kod pribavljanja kapitala I povrata novca.

Šta je to što čini dobrog forenzičkog računovođu?

Da bi neko bio dobar forenzički računovođa on mora da poseduje bazična računovodstvena znanja pored toga, mora da ima multidisciplinarna znanja, što u ovom slučaju znači posedovanje barem osnovnih pravnih i informatičkih znanja, da poznaje kako funkcionišu tržišta kapitala, kakvi su rizici od koruptivnih radnji i slično. Mora da obraća pažnju na sitnice, temeljno anlizira podatke, ima odlične komukacione veštine, poseduje tokom rada profesionalni skepticizam. Kvalitetni forenzički računovođa mora da ima kredibilitet i integritet što, između ostalog, znači da ima usvojene visoke etičke norme ponašanja. Forenzičke računovođe moraju da znaju više od onih koji prevare čine.

Zašto je forenzičko računovodstvo postalo neophodno u savremenom poslovanju?

Statistika pokazuje da je jedan od tri biznisa žrtva prevare, trošak prevare iznosi minimum 5% prihoda, dok je vrednost prosečne prevare 1,78 miliona dolara. Naravno što prevara traje duže gubici su sve veći. Oko 58% kompanija nikada ne povrate svoj gubitak zbog počinjenje prevare. U proseku prevare se otkriju tek posle 18 meseci, a veliki broj prevaranata nikada ne bude otkriven.


Takođe ako znamo da prevare mogu biti PROTIV organizacije – koji može uključivati prodavce, kupce, dobavljače, izvođaće radova I konkurente koji podmićuju zaposlene I prevare UNUTAR organizacije – koji sprovode viši menadžeri zaposleni u organizaciji, jasno da svi mogu da pokušaju prevaru.

Ko može da bude korisnik forenzičkog računovodstva?

Forenzičko računovodstvo koriste vlasnici kapitala odnosno osnivači privrednih društava, direktori privrednih društava, sudovi, razne državne agencije, uprave i organizacije, javna preduzeća, advokati, osiguravajuća društva,banke, poreska uuprava I drugi.

Za šta mogu da služe usluge forenzičkog računovodstva?

Usluge forenzičke revizije možete iskoristiti za:

Knjigovodstvo bez briga